Logo
PO - PÁ 9:30-17:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Začíná nová sezona farmářských trhů s EET
12.04.2017

Začíná nová sezona farmářských trhů s EET

Na přelomu března a dubna jako každoročně začíná nová sezona farmářských trhů. Letos však pro část prodejců již s „novinkou“ v podobě EET, zatímco další teprve čeká, ale i oni se již zabývají úvahami o tom, jaké pro ně evidenční povinnost bude mít důsledky. Prozatímní údaje hovoří o průměrném poklesu počtu trhovců v řádech desítek procent, na některých místech je úbytek znatelnější (až 80%), jinde pouze minoritní (do 20%). Shodným jmenovatelem je přitom právě EET, kdy končící trhovci uvádějí jako hlavní komplikace nejčastěji přílišnou finanční či technickou náročnost pokladních systémů. Mnozí pořadatelé trhů však upozorňují, že na prokazatelné závěry je ještě příliš brzy. Reálné podmínky prodeje na trzích s EET jsou totiž značně příznivější, než se lidé obávají a často se může jednat pouze o principielní odpor vůči EET jako celku, či v důsledku neúplných informací.

Pořizovací cena plně vyhovujícího pokladního systému pro mobilní zařízení včetně tiskárny nemusí přesáhnout ani 5.000,- Kč a prodejce má navíc v souvislosti s nákupem nárok na slevu na dani z příjmu až do výše 5.000,- Kč, kdy navíc aktuálně probíhají jednání s Ministerstvem financí ve smyslu možnosti navýšení částky až na 10.000,- Kč. Jediným faktickým nákladem by se tak staly pouze platby za internetová data, která však lze pořídit opět do 5.000,- Kč ročně (tedy cca. 400,- Kč měsíčně), i pakliže je podnikatel již sám neužívá.

Technická náročnost EET pak představuje problém především pro starší prodejce, avšak solidní poskytovatelé pokladních systémů poskytují k produktům vždy podrobný návod, s možností např. i video prezentace, či asistence technika, je-li pro ně potřebná. Samotné aplikace jsou přitom uživatelsky přátelské a velmi intuitivní i pro osoby, které jinak s moderními technologiemi příliš nevycházejí.

Je pravděpodobné, že počty trhovců ve výsledku skutečně klesnou, ale to především na základě nedůvěry lidí k novým metodám obecně a EET poslouží pouze coby katalyzátor již existujících důvodů, proč s podnikám skončit. Odcházející trhovce navíc opět postupně nahradí noví a tradice farmářských trhů by tak i přes černé předpovědi měla být pro budoucí roky nadále zachována.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz