- Štítky blogu
- novinky
- platební terminály
- tisk účtenek
- mapa stolů
Nelze hovořit o šikaně či likvidaci
S postupem EET se čím dál častěji skloňovaným pojmem mezi podnikateli stává „kontrola“. Není divu, když při zjištění závažných pochybení hrozí pokuta až do výše 500.000,- Kč, což by pro většinu z nich bylo likvidační. Co nám ale prozatím říkají reálná čísla?
Finanční správa od ostrého startu EET do poloviny března 2017 provedla celkem 11 310 kontrol, z nichž pouze u 1 402 subjektů, tedy cca. 12%, konstatovala porušení zákona. V 26 případech byla věc řešena pokutou na místě v průměrné výši 4.758,- Kč a 958 případů bylo předáno dále do správního řízení. Z uvedeného plyne, že kontroly ze strany finanční správy probíhají sice aktivně, ale podnikatelé jsou obecně dobře připraveni a nedochází k udílení nikterak přemrštěných pokut za minoritní opomenutí. Nejčastějšími prohřešky přitom byly nevydání účtenky, absence informačního oznámení o EET, nezasílání údajů o tržbě do systému EET a nesplnění oznamovací povinnosti vůči finančnímu úřadu.
Zdaleka tak nelze hovořit o jakékoliv šikaně či cílené likvidaci podnikatelů ze strany inspekce, jak lze zachytit z některých informačních zdrojů. Pokud jste tedy přípravu na EET jakýmkoliv způsobem podcenili, ještě není vše ztraceno, ale je nejvyšší čas zjednat nápravu.