Logo
PO - PÁ 9:30-17:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Jak se vyhnout evidenci EET
15.03.2017

Jak se vyhnout evidenci EET

Především na vesnicích se v souvislosti s EET majitelé restauračních zařízení dnes čím dál častěji uchylují k „řešení“ ve formě zrušení původní živnosti, aby poté namísto ní založili v původních prostorách klubovnu pro zájmový spolek. Chtějí se tak vyhnout jak povinnosti evidence, tak i kupříkladu zákazu kouření v restauracích s platností od 31.5. 2017. Tento postup pro ně zdánlivě skýtá poměrně širokou škálu výhod a je také, přinejmenším prozatím, zcela legální. Opravdu se vtom ale neskrývá žádný háček?

Mnoho majitelů restaurací si na první pohled představuje, že bude stačit vyměnit vývěsní štít, zajít na úřad a během několika málo dnů bude vše při starém. Vyzrají na stát i ministra financí. To je však zásadní omyl. Již samotné založení zájmového spolku je po formální stránce složitý a časově náročný proces vyžadující přinejmenším několik týdnů. Stejně tak i provoz zájmového klubu je výrazně odlišný od obvyklého provozu restauračního zařízení. Jen namátkou, do klubu mohou mít přístup pouze členové, nesmí se v jeho rámci provozovat hostinská činnost, ani zisk z vedlejších aktivit klubu nesmí překročit částku 175.000,- Kč ročně. Jistě lze souhlasit s tím, že pro malou vesnici, kde se každý večer setkává dvacítka místních u piva, se jedná o řešení přijatelné a do jisté míry i ve výsledku funkční. Ve městech či obecně na exponovanějších místech je ale situace diametrálně odlišná. Zájmový klub tam v rámci legislativních mantinelů nikdy coby restaurace fungovat nemůže a pakliže kontrola odhalí jakékoliv nesrovnalosti, mohou následovat vysoké pokuty. Je třeba rovněž zmínit i reakci ze strany restauratérů, kteří se zapojili do EET a nyní si oprávněně stěžují na obcházení zákona ze strany majitelů „klubů“, kteří pro ně představují nekalou konkurenci. Reálný stav věcí je přitom všem zřejmý. Otevřené zneužívání institutu zájmových klubů tak pochopitelně stát vede ke zvýšené pozornosti při jejich schvalování, kontrolách a rovněž poukazuje na možnou potřebu dalších zákonných úprav, které podobnému jednání do budoucna zamezí.

Veškerý investovaný čas, energie a finance takto představují jen prázdné prásknutí dveřmi, zatímco jen za zlomek těchto hodnot by bývalo bylo možné podnikání ve spolupráci se solidním dodavatelem pokladních systémů bez obav zachovat.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz